
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 9.3 mm |
| Packaging | Tray |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Number of Contacts | 16 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 17333
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23756
Ext.Price$0.23756
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23756 | $0.23756 |
| 10 | $0.19958 | $1.99580 |
| 25 | $0.18896 | $4.72400 |
| 50 | $0.17890 | $8.94500 |
| 100 | $0.16938 | $16.93800 |
| 300 | $0.16002 | $48.00600 |
| 500 | $0.15117 | $75.58500 |
| 1000 | $0.14395 | $143.95000 |
| 3000 | $0.13600 | $408.00000 |
| 5000 | $0.12848 | $642.40000 |
| 10000 | $0.12235 | $1223.50000 |
